Taşkonaklar Blog

Details
taskonaklar 15 Mayıs 2020

Daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir yolculuğa başlarken aklınızdan neler geçer? Ya da daha önce hiç gitmediğiniz bir yere ulaştığınızda nasıl hissedersiniz?

 

Tatilini geçirmek için huzurlu ve iyi bir konaklama arayan birçok kişi, konaklama tesisinin standartlarını karşılayacağını bilerek, ikinci bir düşünce olmadan popüler bir otel zinciri rezervasyonu yapmayı düşünür. Ancak beklentilerinizi aşan gizli ve benzersiz oteller bulmayı seviyorsanız, bahçeli, küçük ve lüks konaklama açısından seçenekleri olan bir otel rezervasyonu düşünmeye değer değil mi?

 

Bahçeli Küçük Otel

Kapadokya’da Evinizde Hissedeceksiniz

 

Kapadokya’da daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir otel deneyimine şahit olabileceğiniz bir otel varsa o da Taşkonaklar Otel. Uçhisar’ın en güzel yerinde, Kapadokya’ya harikulade bir manzarayla yerleşen Taşkonaklar, samimi ve içten bir atmosferin başka bir dünyadaki hali gibi sizleri karşılar. Büyük ve kalabalık zincir otellerin telaşından ve soğukluğundan sıyrılan bu benzersiz otelde kalmak; zincir otel algısı yerine evden uzakta bir evde olma hissi yaratır.

 

Mağara otel deneyimini dünyanın herhangi bir yerinde bu denli bir manzara ve mekan deneyimiyle yaşamak isteyen misafirler, butik otel kavramına yakışan bir deneyime doğru yol almaktadır. Otelin her noktasında ayrı bir dokunuş ve itinanın eseri bulunurken, farklı süit oda seçenekleri sayesinde burada yaşanacak anların hikayesi, uzun yıllara yayılan bir hatıra olarak kalacaktır. Kapadokya mağara otel deneyimini, Kapadokya’nın en güzel manzarası ve şömineli oda seçenekleri ile sergileyen Taşkonaklar, konaklama konusunda aklında soru işareti olanları burada dinlenmeye, maceraya, tarihe ve lükse davet ediyor!

 

Kültür, Tarih ve Doğanın Buluşma Noktası

 

Kapadokya, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir doğal alan olarak farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Peribacalarının mistik görünümü ve bölgenin doğal yapısı ile şekillenen kültür iklimi bugün; ülkemizin en önemli turistik merkezlerinden birisi haline getirmiştir. Kapadokya, farklı dinamizmi ve birçok aktiviteye uygun yapısı sayesinde ziyaret eden misafirler için en özel anların yaşanabileceği bir yer olmaktan çok daha fazlasıdır.

 

Farklı Bir Otel Deneyimi

 

Taşkonaklar, mağara otel kavramını özel dokunuşlarla misafirlerine yaşatan bir marka olarak birbirinden harika seçimlere sahip oda ve suit seçenekleriyle huzur ve konforu bir arada yaşatıyor. Her biri farklı şekillerde özenle dekore edilmiş Delüks Odalar, Junior Suitler, Suit Odalar, Jakuzili Deluxe Teras Oda ve Jakuzili Royal Suitler… .

 

Konfor, lüks ve samimi bir otel kavramını en iyi şekilde yaşayabilmeniz adına hazırlanan bu odalarda konaklarken aynı zamanda Kapadokya’nın enerjisini hissedebileceğiniz farklı aktivitelerle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak, tatiliniz bittiğinde ömür boyu hatırlayacağınız eşsiz hatıralar biriktirebileceksiniz.

 

Harika Oda Seçenekleri

 

Bahçeli küçük bir otelin sizi en çok cezbeden yanı nedir? Tatil planınız için klasik zincir otelleri tercih etmenizdeki en büyük faktör nedir? Konfor mu? Bu soruların cevaplarının her zaman kolay olmadığını siz de iyi bilirsiniz.

 

Taşkonaklar, dinginlik ve huzur merkezi olabilecek kadar iddialı olan bir otel deneyimiyle sizleri buluşturuyor. Jakuzili oda seçeneklerinden farklı süit oda seçeneklerine kadar hepsi harika özelliklere bezeli odalarda konaklamanın keyfini sürerken, eşsiz Kapadokya doğası ve kültürüyle bambaşka bir tatil deneyiminin kapılarını aralayacaksınız.

 

Eğer halen tatilinizi planlamadıysanız bize ulaşın! Web sitemizden odalarımızın görsellerine ve özelliklerine ulaşabilir, detaylı bilgi almak için bizimle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Details
taskonaklar 30 Nisan 2020

You might be wondering about what is the best way to go to Cappadocia and how to get to Cappadocia.

We will explain it according to the means of travel;

Details
taskonaklar 21 Nisan 2020

Aslında Kapadokya toprak tonlarından pembeye kadar doğal oluşumların en güzellerini görebileceğiniz, dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa müzesi! Masallarda rastlayabileceğiniz farklı kaya oluşumları, vadileri, mağara otelleri ve antik tarihin hepsini bir arada dünyada sadece Kapadokya’da bulabilirsiniz. Hayatınızda bir kez bile olsa işte Kapadokya’ya gelmeniz için 4 harika sebep!

Details
taskonaklar 20 Nisan 2020

Can we make a recommendation?

If you are male and are visiting Cappadocia, forget your razor. Instead treat yourself to the least expensive bit of luxury maybe anywhere in the world. Head to the Kuafor Shop in the center of Uchisar and get a shave. (Most barbers will not speak English so you will need to know one Turkish word: “Sakal”.)

Details
taskonaklar 1 Nisan 2020

Kapadokya Balayı tatili için seçilebilecek en özel yerlerin başında gelmekte. Sizin için çok özel olan kişiyle yeni hayatınıza böylesi özel bir yerde başlamak son derece yerine bir karar. Taşkonaklar Otel olarak da, doğanın ve tarihin insanlığa armağanı olan bu harikulade yerin özelliklerini anlatacağımız yazımıza zaman kaybetmeden başlayalım.

Details
taskonaklar 26 Şubat 2020

Kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış Kapadokya’nın en özel bölgesinde hizmet veren Taşkonaklar Otel, maharetli ustaların ortaya çıkardığı bir konaklama harikası olarak unutulmaz anlar yaşatmak için misafirlerini ağırlıyor.

Dünyada eşi benzeri olmayan bir bölge olan Kapadokya’nın muhteşem manzarasına hakim, kadim uygarlıkların yaşayışlarından ilham alan tasarımlarla bezenmiş Taşkonaklar,  bu keyfin ayrıcalığına varmanız için sizleri çağırıyor. Her misafire özel butik hizmet anlayışıyla Uçhisar’da hizmet veren Taşkonaklar, kartpostallara layık panoramik Kapadokya çehresi, dillere destan Türk kahvaltısı ve lezzetli restoranı ile hem misafir memnuniyetini hem de hizmet kalitesini en üst seviyede sağlıyor.

Details
taskonaklar 13 Mayıs 2018

Have you thought about buying Cappadocian pottery as a gift or keepsake when you visit this beautiful region?

Cappadocia may have more master potters per capita than anywhere else in the world. This means that a unique ceramic pot made from the clay of the Red River in Avanos may be the perfect handicraft to remind you of the wonderful time you spent here.

Details
taskonaklar 13 Mayıs 2018

Most visitors to Cappadocia visit the Goreme Open Air Museum for good reason. Where else in the world can you find a grouping of 1000-year-old cave churches with magnificent Byzantine era paintings of Biblical scenes?

Details
taskonaklar 13 Mayıs 2018

If so, you need to read this. Few things are as beautiful or will make such a Wow! impression as a Turkish rug in your home. But you want to be sure you have no regrets. This post will help towards that goal and answer your question on How to buy a Turkish carpet or Turkish rug

There are 9 characteristics to think about in the carpet buying process. The better you understand these, the happier you will be with your selection.

Details
taskonaklar 13 Mayıs 2018

Now that you have reserved your transportation and hotel, the time has come to decide what to do in Cappadocia.

Cappadocia’s activity list is almost infinite but most people only spend a few days here and, therefore, they have to decide between the top options.

Below you will find a list of the most popular things to do in Cappadocia. As you plan your days you can refer to this list to make sure all your favorites are included.

* Hot air balloon ride – This is probably the biggest draw. The opportunity to see this magical landscape from above while quietly floating in and out and around the valleys and fairy chimneys occurs once in a lifetime for most people. Be sure to schedule this early in your trip in case bad weather forces cancellations. Your hotel will be happy to help you book your trip. The prices of the flights can change from season to season.

* Göreme Open-Air Museum – On a hill side outside of Göreme sit a gaggle of 1100 year old cave churches with beautiful frescoes covering the walls. Expect to spend about 2 hours here. An audio guide is available at the gate.

* Underground city – Of the hundreds of underground cities lying beneath the surface of Cappadocia only a few are open to the public. The two biggest are Derinkuyu and Kaymaklı. They are massive going 100 meters underground with countless tunnels and rooms. Unlike the open air museum they have little available information so you may want to have a guide when you visit.

* Hiking Valleys – The Cappadocia landscape is littered with valleys most of which center around Göreme. Each of them has a hiking trail that leads by cliffs full of caves, fairy chimneys with remnants of former civilizations, and orchards and vineyards. The most popular are Pigeon, Love, Swords, Red/Rose, and Zemi Valley. About an hour and a half away the Ihlara Valley is actually a captivating river gorge. Pack a picnic with water, put on a sturdy pair of shoes, grab your camera and enjoy a day in nature.

* Turkish Night and/or Whirling Dervish – On one evening plan on experiencing a cultural feast. All you can eat and drink while watching a host of different cultural dances. If you can help it, try not to plan this for the night before your balloon ride as you will be up late and have to get up extra early, not a good combination for most people.

* Ürgüp Wine & Kuruyemis – If you like wine, then you need to take some time in Ürgüp tasting the different wines made from local grapes. The wine industry is quickly developing, and although it does not compete with France yet, most people enjoy the local offerings. Ürgüp has a number of places that are happy to let you sample their many varieties. Also, Ürgüp is known for the wonderful dried fruits and nuts grown and produced in Turkey. Along the main square sit a number of shops eager for you to sample their products. Be careful because once you taste their delicacies you will not leave until your arms are full and your wallet is empty!

* Avanos pottery – The red river produces a red clay that is perfect for ceramic pottery. The trade has developed around the area for centuries and there are today no lack of masters plying their trade for the many international visitors. They give free demonstrations and even allow you to try your hand at throwing a pot with no obligation to buy anything.

* Avanos Red River Jet Boat, Gondola, Cafes – Over the last few years Avanos has worked hard to develop the banks of the river that cuts right through the middle of town. You can easily spend a day playing in the park with your kids, sitting in a riverside cafe, riding in a gondola, or speeding up and down the river in a jet boat. Include this with a visit to a pottery shop, and you will not be disappointed.

* ATV and/or Horseback Riding – For a reasonable price you can rent an ATV and speed around Cappadocia’s dirt roads or become a cowboy and tour the valleys and hills of the area.

* Uchisar/Ortahisar – These two ancient rock towers provide a wonderful view of the surrounding area and are well worth the climb. The towns that have grown around them are happy to serve their visitors with a host of shops and restaurants.

* Zelve/Cavusin/Pasabag – Ancient churches, breathtaking fairy chimneys, beautiful views, and fun hikes are available in these neighboring sites.

* Sunset Point – A short hike up the hill towering over the south side of Göreme you will find a small platform from which you can watch Cappadocia’s captivating daily sunset. For couples this is a romantic opportunity not to be missed.

* Mustafapaşa – In 1923-24 all the Greek Christians in Turkey were sent to Greece (and the Muslim Turks in Greece were sent to Turkey). This mass migration left countless empty homes across Anatolia. Most of them are not recognizable anymore but in Mustafapaşa, a village 15 minutes outside of Ürgüp, you can catch a glimpse of their lives and culture.

* Various overlook points – These are points from which you can see Göreme or Pigeon Valley or various other beautiful parts of the region. These are usually included on the package tours to give visitors good photo opportunities.

* Belisirme Monastery – This amazing monastery is built into the side of a cliff that sits right outside of the Ihlara Valley. It is included on the Green Tour.

* Soğanlı Valley – Another region of the area with cave churches, hiking trails, and shopping opportunities. This area is highlighted on the Blue Tour.

* Besides the wine and pottery listed in the previous section, you can also shop for carpets and onyx jewelry. These shops are located in most every town in the region. The package “color” tours will usually include a visit to one type of shop.

Wow! That is a list. Now that you have added a few days to your trip (or started planning your return!), you need to make some decisions.

Put all of this together, list your priorities, and have a great time. Your boutique cave hotel manager will be happy to help you arrange transportation, tours, hot air balloons, or whatever you need. If you are not sure, plan on sitting down with them once you arrive and mapping out your stay. Or you can email ahead of time and work it out.

Let us know how it goes.