Kapadokya Tatilinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler - Taşkonaklar Kapadokya Mağara Otel
GİRİŞ
ÇIKIŞ
YETİŞKİN
ÇOCUK

Kapadokya Tatilinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Taşkonaklar

Çevrimiçi
Taşkonaklar

Merhaba 👋

Size nasıl yardım edebilirim?

Kapadokya, binlerce yıllık tarihi içerisinde barındıran birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, dünyada pek nadir görebileceğiniz doğal güzellikleriyle hem Türkiye hem de dünyadan pek çok insanı kendine çeken büyülü bir coğrafyada yer alıyor. Sahip olduğu enerjisi ile tüm ziyaretçilerini bir anda saran Kapadokya, tarihin ve doğanın kucak kucağa olduğu geniş bir alanı kaplıyor.

Hayatınızda mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi olan Kapadokya’da, zamanınızı en verimli şekilde kullanarak harika bir tatil planlayabilirsiniz! Tatil için vaktiniz kısa bile olsa, Kapadokya tatilinizi ‘’unutulmaz tatiller’’ arasına katmak için, size özel hazırladığımız listeyi dikkate almanızı öneriyoruz.

Kapadokya tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmek için listemizde yer alan yerleri görmeden gitmeyin!

Göreme

Kapadokya tatili denildiğinde akla ilk gelen yerlerin başında elbette ki Göreme geliyor. Tüflü arazisinin zaman içerisinde hava koşullarının etkisi ile biçim değiştirmesiyle ortaya çıkan ve adeta bir masal diyarı olan peri bacaları, yüzyıllardır birçok hikâyenin de kaynağıdır.  Tarihsel olarak MS 7. yüzyılda Bizans ve Sasaniler arasında çıkan savaştan kaçan insanlar bu coğrafyanın ilk sakinlerini oluşturmuştur.

Aşk Vadisi

Göreme’nin en güzel vadilerinden birisi olan Aşk Vadisi, aynı zamanda Bağlıdere Vadisi ve Aşıklar Vadisi olarak da biliniyor. Kapadokya balayı planları yapıyorsanız, mutlaka ziyaret listesine eklemeniz gereken yerlerin başında gelen Aşk Vadisi’nin adı ise efsanevi bir aşk hikayesinden geliyor!

Konik biçimli peri bacalarına ev sahipliği yapan bu bölge, ATV safari yapmak ve maceralı bir deneyim yaşamak isterseniz, bu konuda da hizmet sunuyor. Kısaca diyebiliriz ki Kapadokya’da balayı geçirmek, romantizmin yanı sıra macerayı da sunuyor.

Tokalı Kilisesi

Kapadokya aynı zamanda birçok dini inanca ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yer alıyor. Bu nedenle mutlaka görmeniz gereken yerlere Tokalı Kilisesi’ni de ekledik. 10. Yüzyılda inşa edilen ve zamana meydan okuyan kilisenin tavanında, farklı dini hikayelerin tasvirleri hala ilk günkü canlılıklarını koruyor!

Yılanlı Kilise

Kapadokya’da ziyaret etmek isteyeceğiniz bir diğer dini yapı ise Yılanlı Kilise… 1. ve 12. yüzyıla ait olan Yılanlı Kilise’ de yer alan resimler ise hala orijinal hali ile korunuyor. Eğer tarihte güzel bir yolculuğa çıkmak isterseniz bu güzel yer size adeta zaman yolculuğu yaşatacak.

Hayal Vadisi

Bahçeli, butik ve lüksü tadabileceğiniz bir otel olan Taşkonak’ larda yapacağınız hayal gibi tatilinize harika bir anı daha eklemek ister misiniz?

Öyleyse tercih edeceğiniz yerlerin başında Hayal Vadisi de olmalıdır. Adını, burada yer alan peri bacalarının şekillerinin insan ve hayvanlara benzemesi sebebiyle almış olan Hayal Vadisi’nde kendinizi başka bir gezegendeymiş gibi hissedeceksiniz.

Ihlara Vadisi

Kapadokya denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi ise olan Ihlara Vadisi.

Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz ve güzelliklerle dolu bu vadide aynı zamanda Melendiz Çayı’nın sesini dinleyebilir ve doğanın size sunmuş olduğu güzelliklerin keyfini çıkardıktan sonra, Taşkonaklar Otelinizdeki konforunuza dönerek güzel bir gün sonu geçirebilirsiniz.

Gomeda Vadisi

Tatilinize tarih katmak isteyenlerden iseniz o zaman sizin için en uygun alanlardan birisi de Gomeda Vadisi olacaktır. Ürgüp’e 5 km uzaklıkta bulunan bu vadinin 1,5 km uzunluğundaki yürüyüş parkurunda birbirinden farklı harabeleri ziyaret edebilir ve tarihin farklı hikayelerine şahit olabilirsiniz.

Avanos Saç Müzesi

Tatilinizi ilginç bir müze ile taçlandırmak isterseniz, duvarlarında birbirinden farklı saç tutamlarının yer aldığı Avanos Saç Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Çömlek Ustası Galip Körükçü’ nün eğitim verdiği çömlek atölyesini müzeye dönüştürmesi ile hayata geçen Avanos Saç Müzesi, ülkemizdeki en ilginç müzelerden biri haline gelmiştir.

Göreme Güllüdere Vadisi

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Güllüdere Vadisi minare tipi peribacaları ile ünlü oldukça dikkat çeken bir vadi. Kalkolitik çağdan bu yana yaşamı içerisinde bulunduran bu vadiyi, Kapadokya gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi olarak tavsiye ediyoruz.

Kapadokya tatiliniz için yayınladığımız tüm bu önerilerin; Taşkonaklar Otelin size sunmuş olduğu lüks, konfor ve ayrıcalıklara ek olarak, hayatınız boyunca unutamayacağınız masalsı doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile unutulmaz bir tatil olmasını diliyoruz!

taskonaklar profil
Taşkonaklar
17 Nisan 2023
Yazı Kategorileri : Genel
Menü Görüntüle